۴ عامل حیاتی سازگاری تجهیزات ویدئو کنفرانس

سازگاری سیستم های ویدئو کنفرانس با دیگر تجهیزات سالن کنفرانس و دستگاه های کنترلی از فاکتور های مهمی است که می بایست در انتخاب یک کدک و راهکار ویدیوکنفرانس به آن توجه ویژه ای داشت.در همین راستا قصد داریم در مقاله رو به رو به فاکتور های اصلی ارزیابی و همچنین معرفی برخی از امکانات سیستم های ویدئو کنفرانس یالینک بپردازیم.

یک سیستم ویدئو کنفرانس باید با ۴ سیستم جانبی سالن کنفرانس سازگاری داشته باشد.

  • سازگاری با سیستم های صوتی سالن
  • سازگاری با سیستم های کنترلی سالن
  • قابلیت اتصال ۲ یا چندین دوربین
  • امکان چرخش دوربین ویدئو کنفرانس با دستور تجهیزات کنفرانس صوتی

سازگاری با سیستم های صوتی سالن

کلیه سیستم ها و راهکار های سخت افزاری ویدئو کنفرانس بسته به مدل انتخابی از میکروفن های محیطی با امکانات گسترده ای در پکیج های خود بهره می برند. اما گاهی اوقات در برخی از سالن ها از سیستم های کنفرانس صوتی و همچنین سیستم بخش صدای متمرکز استفاده شده است و مشتری به دلیل بزرگی سالن و جلوگیری از بلند صحبت کردن حاضرین در جلسه از این سیستم ها استفاده می کند. حال کدک پیشنهادی باید قابلیت اتصال به سیستم مذکور و همچنین پخش صدا از بلندگو های سالن را داشته باشد.در سری کدک های ویدئو کنفرانس کمپانی یالینک مدل VC800 از یک جک ۳.۵ میلیمتری ورودی و خروجی صدا برای اتصال متمرکز به این سیستم ها بهره می برد.

سیستم-کنترلی-ویدیو-کنفرانس

سازگاری با سیستم های کنترلی سالن

روز به روز درخواست برای سالن و اتاق های کنفرانس هوشمند رو به افزایش است.از اصلی ترین ارکان هوشمند سازی اتاق های کنفرانس سیستم های کنترلی متمرکز است که قادر به کنترل کلیه تجهیزات الکترونیکی و همچنین دیداری و شنیداری اند.در این میان سیستم های برای کنترل تجهیزات ویدیوکنفرانس و دوربین ها استفاده می شود. قابل ذکر است محصولات ویدئو کنفرانس یالینک با کلیه سیستم های کنترل سالن و اتاق کنفرانس Crestron, AMX, KRAMER سازگاری می باشد.

Video Matrix

وظیفه ویدئو ماتریکس در سناریو ذیل فقط ارسال سیگنال تصویر دوربین های سالن است.

Connection

کابل رابط بین کدک ویدیو کنفرانس Yealink و ویدئو ماتریکس KRAMER از نوع HDMI-DVI می باشد.

Control Systems

کمپانی یالینک API را برای تولید کنندگان راهکار های کنترل هوشمند سالن های کنفرانس نظیر Crestron, AMX ارائه می دهد.از طریق کنترل ها شما قادر هستید اقدام به ارسال دستور برقراری تماس ویدئو کرده و همچنین صدا را کم و زیاد و یا به حالت بی صدا ببرید.اگر قصد استفاده از کنترل ها را ندارید میتوانید از طریق کنسول های وب کدک های ویدئو کنفرانس را کنترل نمائید.

سیستم-کنترلی-ویدیو-کنفرانس

قابلیت اتصال ۲ یا چندین دوربین

اگر سالن کنفرانسی بزرگ و یا تو در تو دارید و یا به هر دلیل نیاز میدانید که میبایست از دوربین برای انتقال تصویر به کدک ویدئو کنفرانس استفاده کنید ، یالینک این را برای شما راحت کرده است .شما می توانید از ۲ دوربین تا ۹ دوربین را به کمک تجهیزات یالینک به کدک ویدئو کنفرانس خود متصل کنید .

قابلیت-اتصال-2-یا-چندین-دوربین-ویدیو کنفرانس

امکان چرخش دوربین ویدئو کنفرانس با دستور تجهیزات کنفرانس صوتی

یکی دیگر از امکاناتی که کد ک های ویدئو کنفرانس می بایست داشته باشند امکان گرفتن دستور حرکت و همچنین ست کردن Preset ( جایگاه از قبل تعیین شده حرکت دوربین ) است. با استفاده از این امکان شما قادر هستید با فعال شدن هر دلیگیت سیستم کنفرانس دوربین ویدئو کنفرانس به سمت جایگاه میکروفن فعال شده چرخیده و تصویر را ارسال می کند.یالینک این کار را از طریق دستگاه VCC20 انجام میدهد.شما قادر هستید با استفاده از این دستگاه تا ۱۲۸ Preset را تعریف نمائید. در ذیل نمونه های از نحوه اتصال آن آمده است

قابلیت-اتصال-2-یا-چندین-دوربین-ویدئو کنفرانس
 
ویدئو کنفرانس - قابلیت-اتصال-2-یا-چندین-دوربین-03